Svatební zvyky

6146471

 

Nevěsta má mít při obřadu na sobě

něco darovaného,
něco zděděného,
něco půjčeného,
něco modrého.


Červen a září jsou měsíce, kdy je sňatková vlna na vrcholu.Dnešní trend je jasný - svatba pod širým nebem (na nádvoří zámku).  

Svatba v katolickém kostele má podmínku - alespoň jeden ze snoubenců musí být pokřtěn a alespoň šestitýdenní duchovní přípravu.

Svatba v evangelickém kostele. Tam jsou ochotni zamhouřit oči nad předchozími rozvody i vlažnou vírou. Roli může hrát i částka věnovaná na opravu kostela.

Pro mladé lidi je předmanželská smlouva naprosto zbytečná, protože majetkové záležitosti jsou stanoveny velmi jednoduše. O jakémkoliv nestandardním dělení majetku se lze u notáře dohodnout i kdykoliv později během manželství, nejde o nic výjimečného. Jestli má někdo už předem tak silnou potřebu se proti partnerovi pojišťovat, je otázka jestli by si neměl spíše rozmyslet celou svatbu. Kdysi svatbu vypravovali rodiče nevěsty. Dnes se zúčastňuje i ženich, třeba aby dohlédl na to, jak se obřadu zúčastní jeho děti z předcházejících manželství.Nevěstu vede k oltáři otec, ženicha matka. V případě rozvodu rodičů se to zašmodrchá. Platí jediné pravidlo - nedovolit, aby snoubenec šel k oltáři bez doprovodu.Svatební dort za pět tisíc dnes není výjimkou. Marcipánové umělecké kousky až za dvacet tisíc korun. Dva tisíce za kytici pro nevěstu je standardem. Kytice na nevěstino auto je běžné. Čechové za světem zaostávají, když za výzdobu sálu dají maximálně dva tisíce. Spíš upřednostňují výzdobu z nafouknutých balónku, a ohňostroj. Čechové za světem zaostávají i v kyticích pro nevěstu. Kytice z růží zvaný biedermayer zvláště v Americe nahrazují tropické orchideje. Girlanda orchidejí může zdobit hřívu svatebního koně, který přiveze nevěstu.Místo svatební hostiny ve stylu ustálené kombinace cinzano - šunková rulička - knedlíčková polévka - mixgril se dvěma přílohami - svatební dort s koláčky přicházejí do módy rauty. Navíc u rautu se obě rodiny seznámí dříve, než když seděli na svých místech u svatebního stolu. Bramborové placky se škvarky se mohou stát hitem i u jinak bohatého svatebního stolu.
 

 

Citáty - manželství

6202108

Pouta manželství jsou tak těžká, že se musí dát dohromady dva, aby je unesli, někdy i tři.

Láska je většinou vzlet do neznáma. A manželství mnohdy - nouzové přistání.

Nabídka k sňatku je nejvyšší kompliment. Obvykle taky poslední.

Manželství je jako obležená pevnost, kdo je venku chce dovnitř, a kdo je uvnitř chce ven.

Do manželství se musí skočit, jako se skáče do vody.

Kdo pospíchá se svatbou, bude mít dost času toho litovat.

Manželství je společenstvím jednoho vládce,jedné vládkyně a dvou nevolníků, což sumárně činí dvě osoby.

Manželství s dobrou ženou je jako přístav v bouři. Manželství se špatnou ženou je jako bouře v přístavu.

Kdo se oženil z lásky, mívá dobré noci a špatné dny.

K manželství je třeba odvahy , ale odvahy je zapotřebí také, k chladnému a opuštěnému stáří.

 

Únos nevěsty

14126202

 

Zvyk loupit nevěstu má velkou tradici. Už v antice byl únos nevěsty běžnou věcí a zůstává ji dodnes. Pokud to byl dříve ženich, který odváděl nevěstu jejím rodičům, pak dnes je čerstvě oddaná nevěsta odvážena přáteli a to ještě v průběhu svatební hostiny. Nevěsta dokonce smí spolurozhodovat o tom, kam se pojede.
Většinou se jedná o kavárnu v blízkosti místa konání svatební oslavy. Tam se čeká na ženicha a lehce se popíjí. Zaplatit útratu pak musí mladý novomanžel - jako určitý způsob výkupného za nevěstu, kterou chce dostat zpět. Jednou z dalších tradic je také, že ženich vykoupí nevěstu zlatým šperkem.Svatební kytice


Podle starých zvyků vybírá svatební kytici pro nevěstu ženich. Pokud ženich správně popíše typ a stáří nevěsty, barvu vlasů a eventuálně udá i pár dalších údajů, jako například, zda svatební šaty budou dlouhé, či krátké, elegantní, nebo romantické, pak odborník vykouzlí kytici vašich a především nevěstiných snů.
Kytice k přišpendlení na auto by měla být spíš plochá a odolní vůči větru. Větší květinářství nabízejí dokonce i speciální úchytky, které zaručují pevnost přichycení a nepoškodí lak auta.Make up

Svatební nalíčení by mělo podtrhnout přirozené linie obličeje. Umělecký make up by měla poskytnout profesionální vizážistka a nejlépe je s ní dohodnout termín na dopoledne před svatbou. Nemělo by se zapomenout, že pro tento velký den platí někdy méně více a make up by měl vždy působit přirozeně.